Nie spóźnij się na swój lot – zaplanuj wszystko wcześniej!

samolot-na-lotnisku
Jak najlepiej dojechać na lotnisko Pyrzowice?
7 października 2022
parking przy lotnisku
Bezpieczeństwo na parkingu przy lotnisku Pyrzowice – sprawdź, na co zwrócić uwagę
16 stycznia 2023
Show all

Nie spóźnij się na swój lot – zaplanuj wszystko wcześniej!

samolot na lotnisku

Wybrałeś wymarzony kierunek na wakacje? Bilety samolotowe opłacone, bagaż spakowany, więc co może pójść nie tak? Pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej wyjechać na lotnisko i nie spóźnić się na swój lot. Sprawdź, co powinieneś zaplanować wcześniej, aby w spokoju cieszyć się ze swoich wakacji lub podróży służbowej.

Sprawdź ważność swoich dokumentów

Jeśli wybierasz się do kraju, który znajduje się w Unii Europejskiej, to nie potrzebujesz paszportu, wystarczy Ci tylko dowód. Na kilka tygodni przed zaplanowanym wylotem sprawdź jego ważność, a w razie konieczności złóż wniosek o wydanie nowego. Warto również pamiętać, że osoby nieletnie również potrzebują dokumentu potwierdzającego ich tożsamość. W żadnym wypadku nie może to być legitymacja szkolna, ale musi to być dowód osobisty, który wydaje się również dla dzieci.

Jeśli wybierasz się w podróż do krajów spoza Unii Europejskiej to niezbędny będzie paszport. W tym wypadku należy sprawdzić jego ważność. Wiele osób dopiero na lotnisku orientuje się, że termin jego ważności już minął i niestety musi zapomnieć o wymarzonej podróży. W przypadku dzieci wniosek o wydanie paszportu musi zostać złożony w obecności obojga rodziców, chyba że istnieją przesłanki, aby było inaczej (śmierć jednego z rodziców czy orzeczenie sądowe, że jeden z nich nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu). Przesłanek tych jest dużo więcej i można się z nimi zapoznać w każdym biurze obsługi paszportowej.

Sprawdziłeś już ważność dowodu osobistego lub paszportu to teraz czas na bilety. Musisz dokładnie porównać dane na bilecie ze swoimi danymi. Czasem zdarza się tak, że ktoś popełnił błąd i wpisał niepoprawny PESEL albo zrobił literówkę w nazwisku. Warto takie rzeczy wyłapać wcześniej i zgłosić do odpowiednich osób, aby nastąpiła poprawa błędów, które mogłyby uniemożliwić Twój wylot.

Zarezerwuj miejsce parkingowe dla Twojego samochodu

Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybranie parkingu, na którym zostawisz swój samochód na czas wyjazdu. Wybranie tego, który znajduje się bezpośrednio przy terminalu, może wydawać się najlepszą opcją, ale czy jednak na pewno?Musisz przygotować się na to, że ten znajdujący się bezpośrednio przy lotnisku będzie zdecydowanie droższy od tego oddalonego o kilka kilometrów. Ceny parkingu przy lotnisku Pyrzowice są różne, dlaczego warto przed wybraniem odpowiedniego dla siebie sprawdzić wysokość opłat.

Wybierając parking przy lotnisku Katowice-Pyrzowice należy również sprawdzić, czy dana firma oferuje transfer na lotnisko. Najwięcej firm ma to w swojej ofercie w cenie zarezerwowanego miejsca na parkingu Pyrzowice. Jest to doskonała opcja, ponieważ parking taki jest dużo tańszy od tego, który znajduje się przy terminalach, a jednocześnie nie musisz się martwić, jak dostaniesz się z parkingu na lotnisko i z powrotem.

Przed rezerwacją parkingu przy lotnisku Pyrzowice sprawdź również, czy jest on bezpieczny. Twój samochód pozostanie tam przez kilka lub kilkanaście dni, więc ważne, aby był on w dobrych rękach. Zwróć uwagę czy parking jest ogrodzony, oświetlony oraz czy posiada monitoring. Są to ważne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo Twojego samochodu. Warto również zapytać o to, czy dany parking przy lotnisku Pyrzowice jest ubezpieczony. Jeśli tak nie jest, to nie warto rozważać oferty takiej firmy.

W drodze na lotnisko uwzględnij możliwe korki

Na lotnisku musisz zjawić się na 2h przed odlotem. Bardzo ważne jest bycie na czas, ponieważ wszelkie opóźnienia mogą utrudnić Ci wylot na Twoje wakacje czy podróż służbową. Sprawdź, jaki czas zajmuje Ci droga na lotnisko i zawsze pozostaw sobie bufor czasowy na wypadek jakichś zdarzeń na drodze. Nie wszystko da się zaplanować, czasem może zdarzyć się wypadek, a czasem droga może być zakorkowana. Warto wyjechać wcześniej, aby zdążyć na czas. Jak mówi przysłowie: „śpiesz się powoli”, czyli podczas drogi na zarezerwowany parking przy lotnisku Katowice-Pyrzowice, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i jedź w pełni skoncentrowany, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przypadku mandatu lub wypadku.