Jak najlepiej dojechać na lotnisko Pyrzowice?
7 października 2022Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie poświęcasz wiele uwagi temu, jak przygotować swój samochód do postoju na parkingu. W końcu to tylko kwestia znalezienia miejsca i pozostawienia tam samochodu, prawda? Przed pozostawieniem samochodu bez opieki przez dłuższy czas, należy podjąć działania w celu zabezpieczenia go przed uszkodzeniem. Podejmując kilka prostych środków ostrożności, możesz mieć pewność, że Twój samochód będzie w takim samym stanie, jak wtedy, gdy go zostawiłeś.
Czy wybierasz się w długą podróż służbową, odbywasz długi lot poza granice kraju, masz wymarzone wakacje trwające tygodniami, czy po prostu krótkotrwałe problemy rodzinne?
Istnieje wiele możliwych wyjaśnień, dlaczego pojazd musi spędzić na parkingu co najmniej kilka tygodni.
Czy taki długi postój jest korzystny dla samochodu?
Ponieważ pojazd nie zużywa się podczas postoju, logika podpowiada, że powinno to być korzystne. W rzeczywistości jednak jest wręcz przeciwnie. Długotrwały postój jest niekorzystny dla pojazdu, dlatego należy go do niego odpowiednio przygotować.
Kluczowy jest wybór powierzchni.
Najlepszymi parkami samochodowymi są powierzchnie betonowe, ponieważ chronią one samochód przed wilgocią. Korozja jest większym zagrożeniem, gdy parkuje się na mokrej trawie lub szlamie przez dłuższy czas. Jeśli parkujesz w pobliżu roślin lub błota, spodziewaj się ataków owadów – mrówki mogą dostać się do kabiny Twojego samochodu.
Musisz również chronić karoserię samochodu przed różnymi zagrożeniami. Lakier, tworzywa sztuczne i gumowe uszczelki ulegają uszkodzeniu w wyniku długiego przebywania na słońcu. Musisz wziąć pod uwagę perspektywę ptaków, które swoimi odchodami powodują uszkodzenia karoserii (są bardzo szkodliwe dla lakieru), jak również drapią ją swoimi szponami.
Ochrona przed zagrożeniami środowiskowymi, takimi jak kuny w pobliżu lasów, które mogłyby przegryźć druty, jest kluczowa dla bezpieczeństwa Twojego samochodu. Repelenty działają poprzez wydzielanie zapachu, który odstrasza zwierzę. Na obszarach w pobliżu ruchliwych dróg, samochody są bardziej narażone na gromadzenie się kurzu i owady rozbijające się o lakier. Dodatkowo należy pamiętać o warunkach atmosferycznych takich jak grad czy kwaśny deszcz.
Pierwszym ważnym zadaniem jest napełnienie zbiornika na stacji benzynowej. Należy to zrobić, aby paliwo nie zamarzało i nie korodowało w okresie zimowym. Dodanie stabilizatora paliwa do wlewu pomoże również zapobiec utlenianiu i ułatwi uruchomienie samochodu po długim okresie bezczynności. Stabilizator sprawdza się w przypadku wszystkich typów samochodów, w tym napędzanych benzyną, olejem napędowym lub LPG, z turbodoładowaniem lub bez.
Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane. Pomoże to zapobiec przebiciom i pozwoli zaoszczędzić pieniądze na kosztach paliwa.
Uzupełnij poziom płynów eksploatacyjnych.
Utrzymuj wszystkie płyny w swoim samochodzie na maksymalnym poziomie. Obejmuje to olej silnikowy, płyn chłodzący, płyn przekładniowy w skrzyni biegów, płyn hamulcowy i płyn do wspomagania kierownicy. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, zawsze najlepiej sprawdzić to u profesjonalisty. Warto sprawdzić odporność płynu chłodniczego na zamarzanie za pomocą aerometru – jeśli jest ona zbyt niska, płyn może zamarznąć i rozerwać chłodnicę lub inne części układu chłodzenia. Pamiętajmy, że stary płyn nie będzie chronił przed korozją (płyn traci swoje właściwości ochronne po 5 latach). To samo dotyczy płynu hamulcowego, gdzie na tłoczkach w zaciskach hamulcowych z czasem może pojawić się korozja, jeśli nie będzie regularnie wymieniany.
Jeśli samochód nie będzie przez jakiś czas używany, wlej do zbiornika zimowy płyn do spryskiwaczy. Jeśli płyn letni zamarznie, lód może uszkodzić zbiornik.
Aby zapewnić swojemu samochodowi długowieczność, specjaliści zalecają podłożenie czegoś miękkiego pod wycieraczki zarówno na przedniej, jak i tylnej szybie. Ponadto zalecają zabezpieczenie rury wydechowej i rury układu dolotowego (znajdującej się pod maską) szmatą nasączoną olejem silnikowym.
Na jakie inne elementy należy zwrócić uwagę, przygotowując samochód do długiego postoju?
Z kabiny należy usunąć wszelkie urządzenia z bateriami litowo-jonowymi, takie jak nawigacje i tablety (mogą się zapalić w wysokich temperaturach lub wybuchnąć na mrozie). We wnętrzu kabiny nie powinno być żadnych substancji łatwopalnych ani niczego, co mogłoby się rozszerzyć po silnym podgrzaniu – na przykład dezodorantu w sprayu.
Na koniec wyczyść wnętrze swojego samochodu. Pomoże to utrzymać go w najlepszym stanie i zapobiegnie pojawieniu się w nim niechcianych zwierząt.
Podejmując kilka prostych kroków wymienionych wyżej, możesz zapewnić, że Twój samochód jest gotowy na postój na parkingu.